Plankote ve Kübaj Hesabı - MTK Proje Harita

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Plankote ve Kübaj Hesabı

Projelere altlık teşkil etmek amacıyla hazırlanan, arazinin topografik durumu ile birlikte tüm detayları kapsayan haritalardır.

Plankote haritasının çıkartılması amacıyla ölçmeler, yaklaşık 3-5 m.’de bir detay noktası (istenilen prezisyona göre seçilir), eğimin değiştiği yerler, şevler, arazide varsa mevcut yapıları kapsar.


Toprak hacmi hesabı olarak bildiğimiz kübajın hesabının nasıl yapıldığı hakkında daha geniş bilgileri sizlere sunacağız.

Hafriyat işlemlerinde araziden ne kadar malzeme alınacağı yada dolgu işleminde ne kadar malzeme gerekeceği maliyet hesabı açısından büyük önem taşır. Arazinin plankote haritası yapılarak ilk ve son durum arasında ne kadar hacim olduğu ve dolayısıyla malzeme ve maliyet hesapları yapılır.
 
Kübaj nedir ? 

Sıkışma, kabarma, ariyet ve depo işlemleri göz önünde tutularak yapılan toprak hacim hesabıdır. (Bir malzemenin hacmini hesaplama işlemi) 

Kübaj Hesabı Nasıl Yapılır? 

Hafriyat işlemlerinde araziden ne kadar malzeme alınacağı yada dolgu işleminde ne kadar malzeme gerekeceği maliyet hesabı açısından büyük önem taşır. Arazinin plankote haritası yapılarak ilk ve son durum arasında ne kadar hacim olduğu ve dolayısıyla malzeme ve maliyet hesapları yapılır.
 
/
/
/
/
/
Copyright © 2020 MTK Proje Harita İnş. Müh. Mim. Mad. Gayr. San. ve Tic. Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.
İçeriğe dön | Ana menüye dön